سرای علیشاهی قم

سرای علیشاهی قم

سرای علیشاهی واقع در استان قم و درجوار بارگاه امامزاده حمزه (ع) قرار دارد. این بنا را می توان متعلق به دوران پهلوی اول دانست.

این سرا در گذشته ای نه چندان دور در مسیر بازار بزرگ قم قرار داشته و ورودی اصلی این سرا از راسته بازار بزرگ قم باز می شده که با تخریب قسمتی از  بازار در سال ۱۳۰۹ توسط حکومت پهلوی اول این بنا به همراه بناهای پیرامون آن از جمله مسجد امام حسن (ع) خارج از بازار قم قرار گرفتند.

شاید امروزه بخش های قدیمی بنا تخریب گشته یا توسط دکان داران به طور غیراصولی ترمیم شده (که این خود باعث تخریب بیشتر بنا شده) اما اگر به دقت بنگریم ، تعدادی از ستون ها (۳ستون) با تزئینات در قسمت های سر ستون و پاستون ها (با طرح های گل و بوته) و تعدادی آجر کاری های ساده در قسمت های بالایی سردر دکان های ورودی  که همانا از آنها نیز می توان به عنوان تزئینات معماری یاد کردم قابل مشاهده می باشد.

ورودی سرا با داربست های  چوبی پوشیده شده که قدمت آن مشخص نیست، در هر حال شاید بتوان در گذشته این ورودی را دارای طاق دانست که در اثر گذشت زمان از بین رفته است.

در حال حاضر کاربری بنا تجاری بوده و در اختیار فروشندگان مختلف با اجناس متفاوت می باشد. البته بخش عمده ای از فروشندگان به خرید و فروش فرش و قالی و ادوات مخصوص به آن مشغول می باشند.

اگر چه بناهایی این چنین پیرامون ما بسیار به چشم می خورند، لیکن همیشه مورد بی مهری ما قرار گرفته و بی تفاوت از کنار آن ها عبور می کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *